تغییر زندگیتان با استفاده ازتکنیک تفکر مبتنی بر نقطه صفر- بخش اول

DiSC Inscape 95

قدرت نقطه صفر: تغییر زندگی‌تان با استفاده ازتکنیک “تفکر مبتنی بر نقطه صفر” (قسمت اول)

نویسنده (Mark Cancellieri)

آیا شما ناامیدید یا از زندگی‌تان ناراضی هستید؟ یا فقط می‌خواهید زندگی‌تان را به یک سطح کاملاً جدیدی وارد کنید؟ اولین گام برای تغییر زندگی‌تان این است که برای خود روشن کنید که دقیقاً چه چیزی را می‌خواهید. یک راه بسیار مؤثر برای انجام آن، بکار بردن تفکر مبتنی بر نقطه صفر است. ایده پشت تفکر مبتنی بر نقطه صفر بسیار ساده است. تو از صفر شروع می‌کنی. بر روی یک تخته سنگ سفید کار می‌کنی. درست مثل زمانی که بچه بودی، شما از نو شروع می‌کنید.
با شروع از ابتدا، شما زندگی‌تان را از نو شروع می‌کنید. با پرسش در مورد هرچیزی شروع می‌کنید و معنی کردن همه چیز. این ایده در این نقطه از زندگی به معنی متعهد کردن خودتان به هرچیزی نیست. هدف صرفاً کسب درک بهتر درباره آنچه که واقعاً می‌خواهید است. زمانی که شما درباره شرایط فعلی‌تان نگران هستید انجام آن آسان‌تر است. تفکر مبتنی بر نقطه صفر قدرتمند است چرا که دنیایی از امکانات را به روی شما می‌گشاید که در غیراینصورت ممکن بود درنظر گرفته نشود. این ذهن‌مان را آزاد می‌کند که بدون هیچ حسی از تعهد یا نگرانی از نتایج اعمال و تصمیمات گذشته‌مان فکر کنیم.

در استدال غلط “هزینه تباه شده” سقوط نکنید

“هزینه تباه شده” هزینه‌ای است مربوط به گذشته که فرد متحمل شده و نمی‌تواند بازیافت شود. هزینه‌های تباه شده کاملاً نامربوط به گرفتن تصمیمات هستند چرا که تصمیمات‌مان در گذشته نمی‌تواند عوض شود. گرفتن تصمیمات عقلانی نیازمند تعیین سمت و سوی عملکردی است که بهترین نتایج را از این نقطه به بعد خواهند داشت. مشکل این است که برای افراد خیلی رایج است که اجازه می‌دهند که هزینه‌های تباه شده تصمیمات‌شان را تحت تأثیر قرار دهد. این تمایلی شدید است که فرد به مسیرعملکردی خاصی که زمانی برای آن سرمایه‌گذاری مالی، تلاشی یا زمانی کرده است ادامه دهد که “استدلال غلط هزینه تباه شده” نامیده می‌شود. اغلب اوقات بهترین تصمیمات نیازمند رها کردن مسیر پیشین عملکردمان است حتی اگر ما پیش از این سرمایه‌گذاری قابل توجهی کرده‌ایم. متأسفانه، انسان تمایل به یکنواختی دارد که اغلب باعث می‌شود که ما به مسیر رو به پایین ادامه دهیم اگرچه حتی بهترین تصمیم می‌تواند تغییر مسیر باشد. اگر شما درباره تغییر زندگی‌تان جدی هستید، از این تمایل آگاه باشید و به‌منظور بهترین استفاده از توانایی‌تان از استدلال غلط هزینه تباه شده دوری کنید.
در اینجا مثالی را برای نشان دادن مطرح می‌کنیم. فرض کنید که رستوران می‌روید و شام بسیار خوب اما گران‌‌قیمتی می‌خرید. شما در حال لذت بردن از غذای خوشمزه‌تان هستید اما پرس‌های غذا خیلی بزرگ است. خیلی زود شما سیر می‌شوید اما به خوردن ادامه می‌دهید. اکنون معده شما آسیب می‌بیند و شما حتی دیگر از غذا لذت نمی‌برید اما نمی‌خواهید غذایی را هدر بدهید که پول زیادی را بابت آن خرج کرده‌اید. شما اجازه می‌دهید که هزینه‌های متحمل شده‌تان به‌طور غیرعقلانی روی تصمیم‌ در مورد اینکه آیا به خوردن ادامه می‌دهید یا نه تأثیر بگذارد. از آنجایی که آن یک هزینه تباه شده ‌است و نمی‌تواند عوض شود، مسیر عقلانی عملکرد، “به حداکثر رساندن لذت” است که با نخوردن غذایی که دیگر لذت بخش نیست محقق می‌شود.
چه ارتباطی بین “استدلال غلط هزینه تباه شده” و تفکر مبتنی بر نقطه صفر وجود دارد؟ تفکر مبتنی بر نقطه صفر هزینه‌های تباه شده در فکرمان را کاملاً از بین می‌برد. این به ما اجازه می‌دهد که زندگی‌مان را دوباره طراحی کنیم و خودمان را از زیر بار تصمیمات گذشته‌مان رها کنیم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *