نکات کلیدی در کار تیمی موفق

نکات کلیدی در کار تیمی موفق

 • تیم اهداف را درک می‌کند و برای رسیدن به آن‌ها متعهد می‌شود. این جهت‌دهی و توافق شفاف بر روی مأموریت و هدف برای کار تیمی مؤثر ضروری است. این شفافیت تیمی زمانی تقویت می‌شود که سازمان انتظارات روشنی برای کار گروهی، اهداف، مسئولیت‌پذیری و دستاوردها داشته باشد.

نکات کلیدی در کار تیمی موفق1

 • این تیم، محیطی را خلق می‌کند که در آن افراد در پذیرفتن ریسک‌های معقول و منطقی در برقراری ارتباطات، دفاع از مواضع و انجام اقدامات راحت هستند. اعضای تیم به یکدیگر اعتماد می‌کنند و به‌ خاطر مخالفت مجازات نمی‌شوند.

نکات کلیدی در کار تیمی موفق2

 • ارتباطات، باز، صادقانه و محترمانه است. افراد برای بیان افکار، عقاید و راه‌حل‌های بالقوه برای مشکلات آزادند. افراد احساس می‌کنند که حرف‌های‌شان تا آخر توسط اعضای تیم که تلاش در درک گروه دارند، شنیده می‌شود. اعضای تیم برای شفاف کردن موضوع سؤالاتی را می‌پرسند و زمان فکرکردن را صرف گوش دادن عمیق به همکارانشان میکنند به جای اینکه آنها را پس زنند.

نکات کلیدی در کار تیمی موفق3

 • اعضای تیم نسبت به گروه تعلق خاطر زیادی دارند. آنها داشتن تعهدی عمیق نسبت به تصمیمات و اعمال گروه را تجربه می کنند. هنگامی که تیم برای توسعه هنجارهای تیمی یا خط و خطوط روابط با یکدیگر زمان می گذارد، این حس تعلق خاطر تقویت می شود.

نکات کلیدی در کار تیمی موفق4

 • اعضای تیم به عنوان افرادی خاص دیده می شوند با تجاربی منحصربه فرد، نقطه نظرات، دانش و ایده هایی برای کمک و مساعدت. بعد از همه اینها، هدف تشکیل تیم بدست آوردن سود حاصل از تفاوت هاست. به عبارت دیگر، چرا هر سازمانی به صورت تیمی به سوی پروژه ها، محصولات یا اهداف می روند. در واقع، تیم هر چه بیشتر بتواند نظرات متفاوتی را که با فکر و پشتیبانی و بر پایه حقایق است ارائه دهد، بهتر است.

نکات کلیدی در کار تیمی موفق5

 • خلاقیت، نوآوری و نظرات متفاوت مورد انتظار و تشویق گروه است. نظراتی چون: “ما تلاشمان را کردیم و جواب نگرفتیم” و ” چه نظر بی معنی ای” در گروه مجاز و مورد حمایت نیست.

نکات کلیدی در کار تیمی موفق10

 • گروه به طور پیوسته عملکردش را بررسی می کند و به طور مداوم روند کارها، تمرین ها و روابط تیمی را بهبود می بخشد. تیم درباره هنجارهایش و در مورد آنچه که مانع حرکت رو به جلو می شود بحث می کند و تلاش، استعداد و استراتژی ها را توسعه میدهد.

نکات کلیدی در کار تیمی موفق6

 • تیم برای روند کارها جهت تشخیص، تجزیه و تحلیل و حل مشکلات کاری و تعارضات موافقت
  می کند.
  تیم، تعارضات و برخوردهای شخصی اعضاء را حمایت نمی کند و در مخالفت ها عیبجویی نمی کنند بلکه به صورت متقابل و با عزمی راسخ به سمت جلو حرکت و کار میکند.

نکات کلیدی در کار تیمی موفق7 

 • رهبری مشارکتی در هدایت جلسات، واگذاری کارها، ثبت تصمیمات و تعهدات، ارزیابی پیشرفت ها، پاسخگو نگه داشتن تیم و جهت دهی به تیم، تمرین می شود.

نکات کلیدی در کار تیمی موفق8

 

 • اعضای تیم با همدیگر تصمیماتی با کیفیت بالا می گیرند و از حمایت و تعهد گروه برای پیش بردن تصمیمات گرفته شده بهره می گیرند.

نکات کلیدی در کار تیمی موفق9

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *