راهکارهایی برای تغییر دادن یک عادت- بخش اول

DiSC Inscape 93

راهکارهایی برای تغییر دادن یک عادت (بخش اول)

ما همان چیزی هستیم که پی در پی انجام می دهیم، بنابراین، تعالی ،یک کردار نیست بلکه یک عادت است.(ارسطو)
زندگی روزمره ما اغلب مجموعه ای از عادت هایی است که در طول روز سرگرم انجامشان هستیم ،این عادات قید و بندی است که توسط مجموعه ای بهم پیوسته از اعمال گذشته مان بوجود آمده است. اما عادت ها می توانند تغییر کنند، هرچند که گاهی اوقات ممکن است سخت به نظر برسد.
در زیر مواردی گردآوری شده است که می تواند به شما در تغییر یک عادت کمک کند.

فقط به تغییر یک عادت بپردازید.

این بسیار مهم است. تغییر عادت سخت است حتی تغییر یک عادت.اگر شما به تغییر بیش از یک عادت در آن واحد بپردازید، خودتان موجبات شکستتان را فراهم می سازید. آن را ساده نگه دارید. به خودتان اجازه دهید تا متمرکز بمانید، وبه خودتان بهترین شانس را برای موفقیت بدهید. علت اصلی شکست مردم در تغییر عادات این است که می خواهند در یک زمان بیش از یک تغییر را انجام دهند.

با کم شروع کنید.

کمتر بهتر است بدلیل اینکه تغییر عادت سخت است و تلاش برای برعهده گرفتن بیش از آن، دستور العمل شکست می باشد.می خواهید ورزش کنید؟ با 5-10 دقیقه شروع کنید. می خواهید زود تر بیدار شوید فقط با 10 دقیقه زود تر زود تر بیدار شدن از همین الان شروع کنید.

چالش 30 روزه انجام دهید.

طبق تجربه من 30 روز طول می کشد تا یک عادت تغییر کند البته اگر شما متمرکز و ثابت قدم هستید .این یک عدد حدودی است و برای شخص با شخص و عادت با عادت متفاوت خواهد بود. اغلب ممکن است 21 روز را برای تغییر یک عادت بخواهید که این خیلی ایده آل است، اما 30 روز عدد مناسبی است که با آن شروع کنید.

آنرا بنویسید.

فقط گفتن اینکه شما تصمیم دارید که یک عادت راتغییر دهید برای داشتن تعهد کافی نیست. نیاز است که شما واقعا آنرا روی کاغذ بنوسید. عادتی که تصمیم به تغییر انرا دارید را بنویسید.

یک طرح ایجاد کنید.

یک برنامه بنویسید .این کار به شما اطمینان می دهد که واقعا آماده اید. این طرح باید شامل دلایل شما برای تغییر (انگیزه ها)، موانع، دوستان حمایت کننده، و راه های دیگری که ممکن است سبب موفقیتتان شود.

برانگیزاننده های خود را بشناسید و مطمئن شوید که آنها به اندازه کافی قوی هستند.

انها را در برنامه خود یادداشت کنید باید برایتان کاملا واضح باشد که به چه دلیلی آن کار را انجام می دهید وانجام آن چه سودی برایتان دارد.اگر آنرا همین طوری انجام می دهید در حالی که می تواند یک برانگیزاننده خوب داشته باشد، این کافی نیست. ما به چیز قوی تری نیاز داریم.برای مثال، من سیگار را برای همسر و فرزندانم ترک کردم .من به آنها قول دادم. اگر من به سیگار کشیدن ادامه دهم نه تنها آنها بدون همسر و پدر می شوند بلکه ممکن است خودشان هم سیگاری شوند.
همین الان فوری و بی درنگ شروع نکنید.

در طرح خود یک تاریخ شروع مشخص کنید . مثلا یک یا دو هفته بعد از اینکه طرح خود را نوشتید. وقتی فورا در همان لحظه شروع کنید آن طرح به شما جدیتی نمی دهد که آن را سزاوار خود بدانید.وقتی شما یک تاریخ ترک کردن یا تاریخ شروع کردن برای خود تعیین کنید آن روز برای شما مفهوم دیگری پیدا می کند.با همه درباره تاریخی که برای ترک عادت خود تایین کردید(یا تاریخ شروه عادت جدید) صحبت کنید . آنرا بر روی یخچال، دیوار یا دسکتاپ کامپیوتر خود آویزان کنید. این کار یک انتظار و هیجان در شما ایجاد می کند که به شما کمک میکند تا آماده شوید.

تمام موانع خود رابنویسید.

اگر شما سعی در تغییر عادت داشته باشید بدون در نظر گرفت احتمالات ،به احتمال زیاد شکست می خورید. بر روی ان شکست تامل کنید و کشف کنید که چه چیزی موفقیتتان را متوقف می کند .تمام موانعی که برایتان پیش امده وآنهایی که ممکن است اتفاق بیافتد را یادداشت کنید . سپس برنامه خودتان برای غلبه بر آنها را یادداشت کنید.کلید اینجاست که: راه حل هایتان را پیش از اینکه موانع از راه برسند یادداشت کنید در نتیجه شما همواره آماده خواهید بود.

عوامل خود را شناسایی کنید. چه شرایطی عامل این عادت شماست؟

برای مثال برای عادت سیگار کشیدن، عوامل ممکن است شامل بیدار شدن در صبح، خوردن قهوه، داشتن جلسات استرس زا، بیرون رفتن با دوستان، رانندگی یا هر چیز دیگر باشد.بسیاری از عادت ها عوامل مختلفی دارند. تمام آنها را شناسایی کنید و آنها را در طرح خود بنویسید.

برای هر عامل واحد، یک عادت مثبتی که قصد انجام ان را دارید جایگزین کنید.

صبح همان لحظه که بیدار میشوید به جای سیگار کشیدن چه کاری می توانید انجام دهید؟در مواقعی که استرس دارید چطور؟وقتی با دوستانتان بیرون می روید چطور؟برخی از عادات مثبت می تواند شامل: ورزش ، مدیتیشن، نفس عمیق و…

یک سیستم حمایتی را طرح ریزی کنید.

چه کسی میتواند به شما یک انگیزه قوی دهد و میل انجام آن کار را در شما ایجاد کند ؟ اسم این افراد را در طرح خود بنویسید . قدرت حمایت را دست کم نگیرید آن واقعا مهم است و نتیجه بخش.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *