مطالعات موردی 101

مدیر

 مطالعات موردی مدیر ۱۰۱

۱٫   مدیری کارمند بسیار سخت کوش، با تجربه و متخصصی را در اختیار دارد

که خیلی جدی و خشک کار می‌کند و شاید تعاملات دوستانه در محیط کار برایش اولویت کمتری دارد و بیشتر تمایل دارد کارها را به سرانجام برساند. مدیر مشاهده می کند که این فرد کارش را بخوبی انجام می‌دهد ولی گاهی نارضایتی‌هایی از جانب دیگر کارکنان دیده می شود که می گویند : ” آقای احمدی به ما تذکر می‌دهد و به ما می‌گوید که چگونه باید کار کنیم، چه کارهایی را در محیط کار نباید انجام دهیم مثلا نباید در زمان هایی که بیکار می شویم شوخی کنیم و….. در صورتیکه این‌ تذکرات در حوزه اختیارت ایشان نیست”.

اگر شما به جای آن مدیر بودید به همکاران آقای احمدی چه می گفتید تا آنها از تعارض شخصی با او خارج شوند  و از طرف دیگر به آقا احمدی چه می گفتید تا این فرد با تجربه و توانمند بدون وارد شدن در تنش و تعارض با همکارانش و تخریب انگیزه‌های شخصیش بتوانید این مشکل را حل کند و رضایت همکاران خود را جلب کند؟

 

۲٫   فرض کنید شما مدیر عامل یک شرکت تولیدی هستید.

یک روز مدیر فروش شما در خصوص یکی از کارکنان فروش به شما بازخوردی می دهد و می گوید :” من به‌ عنوان مدیر فروش همیشه به افراد تیم خود تأکید کرده‌ام که در تعاملات خود با مشتری در عین احترام و صداقت سعی کنید قوانین شرکت را مطرح کنید و از ارائه امتیازات خارج از عرف شرکت به مشتریان بپرهیزید. ا

ما آقای ملکی که فردی مهربان و مردم‌ دار است هنگام صحبت با مشتریان از آنجایی که می‌خواهد همیشه مشتریان را راضی نگه دارد گاهی اوقات قاطعیت لازم را در تعاملات فروش خود با مشتری ندارد و همین امر سبب شده مشتریان خیلی راحت با کمی اصرار و چانه‌زنی امتیازاتی (به طور مثال تخفیف) را از او بگیرند که خارج از عرف شرکت است.” حال شما اولاً تشخیص دهید مدل رفتاری آقای ملکی چیست؟ مدل رفتاری مدیر فروش چیست؟ و شما به‌ عنوان مدیر عامل شرکت چه رویکرد مدیریتی در قبال حل این مسئله و ایجاد یک TEAM WORK موثر اتخاذ می‌کنید؟

۳٫   یکی از دوستان شما به شما رجوع می کند. و می گوید که همیشه با همسرش سر اسباب کشی به خانه‌های جدید بحث دارد و می گوید :

“از آنجایی که من به‌ دنبال پیشرفت هستم. و از یکنواختی در زندگی گریزانم. هر زمان فرصتی برای ارتقای محل زندگی پیدا می‌کنم سعی می‌کنم. به‌ دنبال خانه جدید بگردم. اما همسرم به من غر می‌زند. که تازه به این خانه، محله و همسایه‌ها عادت کردم . و اگر این خانه را بفروشی و با پولش نتوانی جای بهتری بخری آنوقت چه؟” حال شما چه رویکردی را در ارتباط فرد با همسرش به او پیشنهاد می کنید. تا به تعاملی اثربخش با همسرش دست یابد؟

توجه :

جواب مربوط به هر سه مسئله در سری بعدی مقالات و مطالعات موردی در سایت بارگزاری خواهد شد. لطفا جوابهای خود را مکتوب نمایید و با پاسخهای ارسالی این گروه در سری بعد مقایسه کنید و درصورت نیاز به راهنمایی بیشتر با این گروه تماس حاصل فرمایید.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *