چک لیست واگذاری امور

     برخی از موارد مهم موجود درچك ليست واگذاري امور

 • كار خود را تحليل كنيد. به اهداف خود و اينكه چه انتظاري از شما مي رود، نگاه كنيد. شما براي رسيدن به آن اهداف چه كار
  مي كنيد؟ به عبارت ديگر چه وظايفي انجام مي دهيد كه ملاك ارزيابي عملکرد شما است؟ آيا كس ديگري اين كار را براي تيم انجام
  مي دهد؟ و همچنين براي كارهايي كه جز شما كسي نمي تواند انجام دهد، سؤال كنيد که آيا مي شود يكي از اعضاي تيم را براي انجام دادن آن آموزش داد؟
 • تصميم بگيريد چه چيزي را واگذار كنيد. هر گاه شما با ليستي از تحليل بالا مواجه شديد، از خود تان بپرسيد: اغلب چه وظايفي به من محول مي شود؟ كارهايي كه اكثر اوقات انجام مي دهيد (مخصوصا آنهايي كه روتين هستند) بيشتر مناسب واگذاري هستند. علاوه بر این به اموري نگاه كنيد كه شما در آن بيشتر تخصص دارید. بعلاوه به جاهایی نگاه كنيد كه در آن، تيم شايسته تر از شماست. به
  زمينه هايي كه به آنها علاقه نداريد نگاه كنيد. اين صرفا كار را بر گردن ديگري انداختن نيست، بلكه امكان دارد در تيم شما كسي باشد كه كاري را كه شما دوست نداريد انجام بدهيد را دوست داشته باشد انجام دهد. فراموش نكنيد برخي از كارهايي كه دوست داريد را هم به اعضا واگذار كنيد. البته این را هم در نظر بگیرید که مديران ناكارآمد به ميزاني كه مي توانند امور را واگذار مي كنند و هر آنچه را كنار گذاشته اند (حتي اگر اولويت بالايي داشته باشد) واگذار مي كنند.
 • شخص مناسب را انتخاب كنيد. به علاقه مندي ها و توانايي هاي هر یک از اعضاي تيمتان توجه کنید. نيازهاي هر كدام براي ارتقاء چيست؟ نياز كدام يك بيشتر است؟ به برنامه آنها براي آينده و علاقه آنها به پيشرفت نگاه كنيد. به علاقه آنها در این کار يا پروژه توجه کنید.
 • براي واگذاري اختيارات برنامه ريزي كنيد. قبل از اينكه از اعضاي تيم بخواهيد تا مسئوليتی جديد (هر چند موقتي) را بپذيرند، يك جلسه با آنها ترتيب دهيد. قبل جلسه آن را به صورت تمريني اجرا كنيد. اگر شما جاي كسي که کار به او واگذار شده است بودید، چه سوالي مي پرسيديد؟ برای این سوالات دنبال پاسخ مناسب باشید و به فرد ارائه دهید. مطمئن شويد تمام جزئيات مهم را مي دانيد. از قبل روشن سازيد كه حد و حدود معقول اختيار چيست؟ استانداردهاي اجرا را يادداشت كنيد. بنويسيد كه چرخه بازخوردهاي موجود به چه شكل خواهد بود. شما چند وقت به چند وقت گزارش يا نوعي از بروز رساني را می خواهید؟ و در اين بروز رساني تعیین کنید حداقل سطح اطلاعات مورد قبول شامل چه چیزهایی است. (در غير اين صورت بعد از 6 هفته از اينكه”همه چيز رو به راه است” شايد يك پيغام بد دريافت كنيد) اگر براي موفقیت اعضای تیم آموزش را لازم و ضروری می بینید برایش برنامه ريزي كنيد.
 • اختيار را واگذار كنيد. اين جلسه اي است كه شما طي آن از اعضا مي خواهيد تا وظيفه يا پروژه جديد را بر عهده بگيرند. از قبل آن را زمان بندي كنيد. بعد از انجام تمريني كه در بالا ذكر شد، شما بايد بتوانيد مدت زمان لازم براي اجرا را تخمين بزنيد. به جای گفتن: من از شما مي خواهم كه…..، بگویید من از شما در خواست دارم که ….و در این صورت اين فرصت را به اعضا مي دهيد كه به طور شفاهی متعهد به انجام آن کار شوند. با آنها درباره اینکه چگونه اختيار خواهند داشت و اینکه مسئول و پاسخگو باشند گفتگو کنید. اهمیت خاصی دارد كه شما به جاي روشها روی نتايج تمركز داشته باشيد. اگر به آنها بگوييد كه چگونه اين كار را انجام دهند، آنها انجام خواهند داد. وقتي شما مي گوييد چه نتايجي قابل قبول است، نشان مي دهيد كه به تصميم آنها اعتماد داريد.
 • پيگيري کنید: بر روی زمان های بروز رسانی و اطلاعات، در هر توافقي كه برنامه ريزي كرده ايد پافشاری کنید. اگر ضرب العجل يا زمان تعليق كاري فراموش شده سريعا از ابزار ارائه بازخورد به آنها استفاده کنید. (به ياد داشته باشيد كه شما مي توانيد يكي از اعضاي تيمتان را بیشتر دوست داشته باشید و می توانید به او بازخورد ها را اطلاع دهيد كه به ديگر اعضا بگويد تا كار را بهتر انجام دهند) به جاي اينكه مدام به آنها بگوييد چه كار كنند، تا جايي كه امكان دارد نيازشان را از آنها سوال كنيد. اين كار آنها را مصمم مي كند كه بدانند اين وظيفه آنها است نه شما. وقتي پروژه كامل شد روي فرآيند كلي نظر بدهيد و وقتي نتايج حاصل شد، جشن بگیرید.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *