ارتباط موثر

ارتباط مؤثر

برقراری ارتباط مؤثر، مهمترین رکن زندگی اجتماعی است.چرا گاهی در ارتباط ها من یک چیز می گویم واو چیز دیگری برداشت می کند؟ (من چی می گم تو چی می گی؟)چرا گاهی حرفهای من برای او اصلا” قابل درک نیست؟  (من اصلا” نمی فهمم که تو چی می گی؟)

این جملات نشان دهنده عدم درک متقابل افراد از یکدیگر است. یعنی ارتباط مؤثر برقرار نشده است.امااااا این این درک متقابل را چگونه بوجود بیاوریم ؟

علی رغم اینکه همه ما فکر می کنیم در برقراری ارتباط با دیگران مانعی نداریم. و در بکارگیری نقاط مثبت رفتاری خود مهارت داریم.

ولی باید بپذیریم که شناخت ما از خودمان شناخت کاملی نیست. زیرا ما همیشه با استفاده از نقاط قوت رفتاریمان به موفقیت رسیده ایم. اما آیا می دانیم برای برقراری ارتباط مؤثر تا چه حد مجاز به استفاده از این نقاط قوت هستیم؟ آیا می دانیم برای استفاده بیش از حد از این تقاط قوت رفتاری ممکن است به ما آسیب برساند؟

فرض کنید یکی از نقاط قوت رفتاری شما جزئی نگری است که بسیار پسندیده نیز هست. اما اگر شخص مقابل شما این توانمندی را نداشته باشد و شخصی کلی نگر باشد. حرکات و رفتار و عملکرد او برای شما و بالعکس غیر قابل درک است. و یا اگر طرف مقابل شما  دارای نقطه قوت ماجرا جویی باشد و شما فاقد آن . حال اینکه در ارتباطاتتان ممکن است این توانمندی را به شکل دیگری تفسیر کنید. (مثلا” او فرد مداخله گری است) در نتیجه ارتباط مؤثر شکل نمی گیرد.  و به جمله آشنای ( من چی می گم تو چی می گی ؟) خواهیم رسید که این اصلا” مطلوب  روند ارتباطی خوب نخواهد بود.

پس برای برقراری ارتباط مؤثر ابتدا باید نقاط قوت خود را بشناسیم، میزان استفاده از آنها را بدانیم و نقاط قابل بهبود خود را شناسایی کنیم. حالا در مورد شخص مقابل نیز همین موارد را باید بدانیم.اکنون با استفاده از این دانش بتوانیم از زاویه دید طرف مقابل به مسائل نگاه کنیم، بدانیم در راستای برقراری ارتباط مؤثر رویکرد او نسبت به مسائل چه تفاوتی با رویکرد ما دارد و متوجه شویم علت هر رفتار و هر حرف او چیست و از کجا سرچشمه می گیرد؟ و بتوانیم خود را در جایگاه او قرار دهیم.

شخص مقابل تیز می بایست این مطالب را در مورد ما بداند و بتواند مطالب را عملی کند .

حالا ما می توانیم با یکدیگر ارتباط مؤثر و مفید برقرار سازیم.

برای کسب اطلاعات بیشتر و اشنایی از این تکنیک بی نظیر و بین المللی با دفتر گروه مدیریتی آرشیام تماس حاصل فرمابیید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *